ALERJİK ASTIM BELİRTİLERİ

ALLERJİK BRONŞİT-ASTIM NEDİR?

Danışma Hatları :
 

Akciğerler, vücudumuzun ihtiyacı olan oksijeni sağlayan, vücudumuzdan atılması gereken karbondioksidi dış havaya atan organlarımızdır.

Solunum 'fonksiyonu ile akciğerler bu dengeyi korurlar. Dış ortamlardaki hava, "bronş ve bronşiol" denen küçük hava yollarından geçerek oksijen-karbondioksid değişiminin yapıldığı havakeseciklerine (alveol) ulaşır.

Hava yollarının (bronş-bronşiol) açıklığında bir azalma olması, çapında daralma olması durumunda havanın giriş ve çıkışı zorlaşacaktır ve oksijen-karbondioksid değişimi yeterli olmayacaktır. Bu durumda nefes darlığı hissedilecektir. Astımda havayolları (bronş-bronşiol) aşağıdaki nedenlerle daralır ve nefes alıp verme zorlaşır.
� Solunum yollarındaki kasların kasılması.
� Solunum yollarının içini döşeyen tabakanın (mukoza) şişmesi.
� Solunum yollarının fazla balgam üretmesi.

 

ASTIMIN BELİRTİLERİ

Akciğerlere giren hava, daralan hava yollarından dışarı çıkarken zorlanır ve ıslık sesine benzer bir ses (hırıltı) çıkarır. Bu duruma astım nöbeti denir. Bu durumda doktorunuzun önerdiği şekilde ilaçlarınızı kullanmanız ve yakınmalarınız düzelmezse hastaneye başvurmanız gerekir.

Astım nöbetinin ilk işaretlerini tanıyabilir ve hemen tedavisine başlayabilirseniz, astım nöbetinin gelişini engelleyebilir veya kısa sürede düzelmesini sağlayabilirsiniz.

Bu işaretlerden bazıları:

� Nezle, grip gibi üst solunum yolu hastalıkları
� Gözlerde sulanma, yaşarma, peş peşe hapşırıklar
� Peş peşe öksürükler, özellikle gece öksürüğü
� Gözlerin altında morumsu halkalarla belirginleşme
� Uykuda huzursuzluk, rahat uyuyama
� Peak Flow Metre (PFM) aleti kullanılıyorsa, PEF (zorlu akım hızı) değerlerinde düşme.